לוקחים את הסוכרת שלך באופן אישי

  הרצל רוזנבלום 6, מתחם סי אנד סאן, ת"א

האור שבקצה המנהרה

אפשר לרדת במשקל גם ללא ניתוח!

בתקופה האחרונה השתנתה החשיבה על השמנה ונוצרה ההבנה כי מדובר במחלה ואף בגורם מסכן חיים. הבעיה היא שהניסיונות העיקשים לרדת במשקל לרוב אינם צולחים לאורך זמן והקילוגרמים העודפים מסרבים לעזוב. לפעמים זה קורה כבר מההתחלה ולפעמים אחרי תקופה של ירידה "יפה" במשקל. מצב זה עלול לגרום לתסכול רב ואף לייאוש ודיכאון – אז מדוע זה קורה? והאם יש אור בקצה המנהרה?

מחקר חדש שפורסם במגזין The New England Journal of Medicine סקר את תופעת השמנת היתר בקרב 195 מדינות במשך 25 שנים והתמקד בנבדקים שמעולם לא עישנו וללא מחלות רקע, ומצא כי שכיחות תופעת השמנת היתר הוכפלה ביותר מ-70 מדינות במרוצת השנים. בנוסף, נמצא כי מדד BMI (מדד מסת גוף) קשור לארבעה מיליון מקרי תמותה ברחבי העולם, שמתוכם כמעט 40% התרחשו בקרב בני אדם בעלי עודף משקל שלא סבלו מהשמנת יתר. נתון זה מלמד כי השמנה גם אם אינה חריגה באופן קיצוני הינה מסוכנת לבריאות.

למה לא מגיעים למשקל המטרה?

אנשים שמאוד רוצים לרדת במשקל לרוב מוכנים להתחייב למאמץ ניכר ולהשקיע  סכומי כסף משמעותיים כדי לרזות. הדרך לשם יכולה לעבור בין תכניות ההרזיה השונות או בקניית מוצרים ותכשירים מיוחדים שלצידם הבטחה, לרוב ללא כיסוי.

כל המחקרים מוכיחים כי הרוב המוחלט של האנשים (מעל ל-80%) שעושים דיאטה מעלים בחזרה במשקלם ואף יותר מכך. הסיבה לכך היא פיזיולוגית – הגוף שלנו בנוי כך שיש שאיפה תמידית של מנגנוני הגוף להחזיר את המצב לנקודת ההתחלה. אנשים שיורדים במשקל חשים רעבים יותר כיוון שיש להם, בין היתר, ירידה בהורמוני השובע ועלייה בהורמוני הרעב.

כיום, מוכרים מעל 50 גורמים להשמנה, אשר ברובם נובעים מסיבות פיזיולוגיות, גנטיות או הורמונליות, המשפיעים על היכולת להפחית משקל.

נקיטת צעדים להפחתה במשקל הם מהלך חשוב ומתגמל. מצד שני, הנטייה לעלייה במשקל יכולה להיגרם בחלקה מסיבות שאין לנו שליטה עליהן, ולכן המאמצים עלולים להסתיים במפח נפש. השמנת יתר, במיוחד השמנת יתר חולנית, עלולה להגדיל את הסיכון לתחלואה ולקיצור תוחלת החיים. יתרה מזאת, היא יכולה להפוך את חיי היומיום קשים יותר בגלל פגיעה ביכולת התנועה, ירידה ברמת האנרגיה, וסטיגמה חברתית.

זאת בנוסף, השמנת יתר עלולה לגרום להתפתחות מחלות שונות, כדוגמת מחלות לב, יתר לחץ דם, סוכרת ומחלות נוספות.

מטבע הדברים, הצטברות גדולה מדי של שומן תת עורי גורמת להכבדה על פעילות הלב, להתעבות וסתימה של העורקים ושל הוורידים ולשקיעת הכולסטרול על דפנותיהם.

הניסיון הנצבר עד כה מראה שעל מנת להצליח בטיפול להורדת משקל וכן לשמר את המשקל דרושה עבודת צוות אמיתית. אנו קוראים לזה הגישה המולטידיסציפלינארית. כלומר, צוות רב מקצועי הכולל רופא, דיאטנית, פסיכולוג/קואצ'ר, מדריך כושר ומקצועות נוספים כגון רפואה הוליסטית. בנוסף, בישראל אושרו עד כה 4 תרופות שהוכחו כיעילות לטיפול בהשמנת יתר. עם זאת, חשוב מאוד להדגיש שהתרופות יכולות לשמש כקביים, כלי עזר לטיפול בהשמנה אולם הן אינן לא גלולות קסם. אדם שיסמוך רק על טיפול תרופתי ללא שינוי אמיתי צפוי לכישלון.

בנושא הירידה במשקל אין פתרונות מהירים ואין ניסים והגיע הזמן להפנים זאת. יש עבודת עומק עצמית על מנת להבין מהם שלל הגורמים הגופניים והסביבתיים המפריעים לירידה במשקל. במשקלים מסוימים, ובהמלצת רופא בלבד ניתן בהחלט להיעזר בקביים בדמות אחת התרופות לירידה במשקל, אך גם אז, ללא הבנה וניתוח של הרגלי האכילה שלי – מתי אני אוכל, מה אני אוכל ומאילו סיבות אני אוכל, הירידה במשקל לא תהיה עקבית ולא לאורך זמן.

בשונה מן העבר, כיום ידוע כי לכל אחד מתאימים דפוסי אכילה שונים, אם מבחינת מספר הארוחות ביום ובאם מבחינת הרכבן וסוגי המאכלים השונים. ירידה במשקל ושמירה עליו לאחר מכן הם חלק מבריאותכם הכללית ממש כפי שאתם דואגים לאזן את לחץ הדם שלכם או את רמות הסוכר. החליטו שהשנה אתם פותחים דף חדש ביחסים עם האוכל. לא עוד דיאטות קיצון, אלא הקשבה לגוף, התאמה אישית של התזונה אליכם ובמסגרת תהליך עקבי ומקיף עם מטפלים שיכולים באמת לסייע לכם בכל הרבדים הקשורים למשקל.

לפניכם תיאור מקרה הצלחה אמיתי מהמרפאה לטיפול בהשמנה שלנו:

ה.ש, בן 50, מהנדס במקצועו, סובל מהשמנת יתר רוב חייו. סוכרת ידועה ולא מאוזנת מזה כ-15 שנה. מסיבוכי סוכרת – נוירופתיה קשה (פגיעה עצבית ברגלים). בנוסף, יתר לחץ דם, מחלת לב ודום נשימתי בשינה.
בבדיקה גופנית – השמנת יתר בעיקר בטנית ניכרת, משקל 121 ק"ג, BMI 41, ירידה משמעותית בתחושה בכפות רגליים.
לחץ דם בבדיקה 150/77, בבדיקות מעבדה – HbA1c 9%, טריגליצרידים גבוהים, ת. כבד גבוליים, רמות סוכר ממוצעות סביב 210, עליות עד 350. נוטל תרופות לאיזון הסוכרת ולהורדת לחץ הדם.

במרץ 2016, נכנס ה.ש לתוכנית מסודרת במרפאה לטיפול בהשמנה הכוללת:

 • מעקב רופא רציף – פעם בחודש כולל מעקב טלפוני שבועי לפחות.
 • מעקב דיאטנית פעם בשבועיים.
 • דיקור להורדת תיאבון – פעם בשבועיים.
 • שיחות עם קואצ'רית לשינוי אורח חיים פעם בשבועיים.

במהלך תקופת הטיפול במרפאה חל מהפך בתזונה של המטופל ובעקבות שיחות עם הקואצ'רית חל שינוי בתפיסת האוכל. הנ"ל דיווח על ירידה משמעותית בתיאבון ושיפור כללי במצב רוח. בעקבות השיפור במצבו, הורדו מינוני אינסולין והופסקו תרופות.

נכון להיום, לאחר 9 חודשי טיפול במרפאה:

 • שוקל 99 ק"ג, ירד 22 ק"ג מתחילת התהליך.
 • BMI ירד מ-41 ל-33.
 • הופסקו חלק מהתרופות.
 • הורד מינון תרופות ליתר לחץ דם.
 • הורד משמעותית ביותר מינון אינסולין ארוך טווח.
 • A1c אחרון 5.5 ללא אירועי היפוגליקמיה.
 • והכי חשוב מרגיש טוב, נראה מצוין ונחוש להמשיך בתוכנית ובמעקב כיוון שמבין את החשיבות של מעקב רציף לצורך שמירה על המשקל ואיזון סוכרת.

 

המרפאה לטיפול בהשמנה הינה חלק ממרכז רפואי לטיפול בסוכרת בעל ניסיון רב בטיפול בחולים סוכרתיים שחלקם גם סובלים מעודף משקל.

השמנה, ממש כמו סוכרת, מושפעת מגורמים תורשתיים וגם סביבתיים. לכן, הטיפול בהשמנה דורש בדרך כלל שינוי באורח החיים, בתזונה, בפעילות הגופנית וגם התערבות רפואית בעזרת תרופות ומעקב.

אנו מתייחסים למחלת ההשמנה בתפיסה של 360 סביב המטופל, ומתוך הבנה כי הצלחת הטיפול בהשמנה אינה תלויה רק בכוח הרצון של המטופל. אצלנו תפגשו צוות רב מקצועי של מומחים על כל האספקטים של ההשמנה: רופא, דיאטנית, קואצ'רית, מאמן כושר, מטפל ברפואה משלימה. כולנו נעבוד יחד איתכם כצוות להשגת המטרה.

 

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ חייגו עכשיו: 03-6900333

Call us!