לוקחים את הסוכרת שלך באופן אישי

  הרצל רוזנבלום 6, מתחם סי אנד סאן, ת"א

השלכות 'מתוקות'

השלכות 'מתוקות'

בראש השנה אנו נוהגים להשליך מעלינו את הבלתי רצוי אך מה קורה כשהבלתי רצוי הופך למצוי? על ההשלכות הלא מתוקות של סוכרת בלתי מאוזנת.

מחלת הסוכרת היא מגפת המאה ה-21 וסובלים ממנה קרוב ל-600 אלף סוכרתיים בישראל, שמהווים כ-7% מהאוכלוסייה הכללית. מאחר ומדובר במחלה כרונית, במשך הזמן קיים הסיכון לפתח אחד או יותר מהסיבוכים הקשורים בה, כאשר סוכרת המלווה בהשמנה מעלה את הסיכוי לסיבוכים ואת חומרתם. העלייה הגדולה בשכיחות ההשמנה בכל הגילאים ברחבי העולם באה במקביל לעלייה בשכיחות סוכרת מסוג 2 ,ולכן הן מכונות "מגפות תאומות".

לאחרונה קיבלה ההשמנה הכרה רשמית כמחלה, ובהיותה מחלה, כיום כבר מבינים כי הטיפול בהשמנה  דורש בדרך כלל שינוי באורח החיים, בתזונה, בפעילות הגופנית וגם התערבות רפואית בעזרת תרופות ומעקב. המרפאה לטיפול בהשמנה ב-DMC כוללת צוות רב מקצועי של מומחים, ביניהם: רופא, דיאטנית, קואצ'רית, מאמן כושר ומטפל ברפואה משלימה.

חשוב לדעת כי ברוב המקרים הקפדה על איזון רמות הסוכר בדם באמצעות שינוי תזונתי וירידה במשקל, פעילות גופנית וטיפול תרופתי, תוכל להרחיק מכם את התפתחות הסיבוכים או לפחות לדחות את הופעתם.

מהם סיבוכי הסוכרת?

בין סיבוכי הסוכרת ניתן למצוא:

 • סיבוכים קרדיווסקולריים – מחלות לב ושבץ מוחי
 • נפרופתיה סוכרתית (מחלת כליות)
 • נוירופתיה סוכרתית (פגיעה בעצבים)
 • רטינופתיה סוכרתית (פגיעה בעיניים)
 • גסטרופרזיס (פגיעה במערכת העיכול)
 • פגיעה בתפקוד המיני
 • בעיות בעור
 • דלקות
 • בעיות בשניים ובחניכיים
 • רגל סוכרתית

מחלות לב

אחד מהסיבוכים ארוכי הטווח של הסוכרת הוא פגיעה בלב, וככל שהסוכרת נמשכת יותר שנים כך גוברים הסיכויים להופעת התקף לב או מחלת לב אחרת. כמו כן, סוכרת מגבירה באופן משמעותי את הסיכון להתקף לב  ולטרשת עורקים, ואנשים הסובלים מסוכרת לא מאוזנת נמצאים בסיכון של עד פי 5 לפתח מחלת לב איסכמית. בין היתר, חולי סוכרת נוטים לפתח תעוקת חזה המעידה על היצרות כלי הדם הכליליים ועל מצב לבבי רע.

הגורם העיקרי למחלות לב אצל חולי סוכרת הוא התפתחות מוגברת של הרובד הטרשתי וצמצום קוטר כלי הדם. הרובד הטרשתי הוא משקע הכולל בעיקר כולסטרול שמצטבר על דפנות העורקים ועלול לגרום להיצרות כלי הדם ובסופו של דבר להביא להתקף לב. חולי סוכרת מפתחים מהר יותר את טרשת העורקים וסובלים מרובד טרשתי גדול יותר.

שבץ

מספר מחקרים שנערכו הצביעו על כך שמחלת הסוכרת אכן מגבירה את הסיכון לאירוע מוחי, בשיעור של 100% לערך. כלומר, חולה סוכרת נמצא בסיכון כפול לאירוע מוחי לעומת מי שאינו סוכרתי.

נפרופתיה סוכרתית (סיבוכים בכליות)

אחת הסיבות השכיחות לכשל כלייתי היא סוכרת. במשך הזמן, רמות הסוכר הגבוהות בדם גורמות לנזק ליחידות הסינון הזעירות שנמצאות בכל כליה. תהליך זה מתבטא בהמשך בכשל כלייתי.

כעשרים עד שלושים אחוזים מכלל האנשים עם סוכרת יפתחו מחלת כליות (נפרופתיה סוכרתית), למרות שלא כולם יתקדמו למצב של כשל כלייתי. אנשים עם סוכרת חשופים יותר לנפרופתיה ללא תלות בעובדה אם הם מטופלים באינסולין או בטיפול תרופתי אחר. הסיכון קשור למשך המחלה. אנשים עם סוכרת חשופים לבעיות כליה אחרות, כולל היצרות של העורק הכלייתי.

רטינופתיה סוכרתית (פגיעה בעיניים)

רטינופתיה סוכרתית פוגעת בכשליש מחולי הסוכרת מסוג 1 ומסוג 2. שיעור היארעות עיוורון, למשל, גדול פי 25 אצל אנשים עם סוכרת בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. למרבה המזל, ניתן למנוע את המחלה באמצעות בעזרת בדיקות תקופתיות מתאימות, שמירה על איזון ערכי סוכר וערכי לחץ דם, והתערבות מוקדמת הן כירורגית והן תרופתית.

גסטרופרזיס (בעיות במערכת העיכול)

סוכרת מגבירה את הסיכון לפתח גסטרופרזיס. עצב מרכזי במערכת העיכול שנקרא וואגוס מאותת לשרירים לדחוף מזון מהקיבה למעיים הדקים. אם נגרם לעצב זה נזק בגלל הסוכרת, תנועת המזון מהקיבה למעי הדק מואטת או נפסקת כליל. מצב זה נקרא גסטרופרזיס או האטה בהתרוקנות מערכת העיכול. גסטרופרזיס שכיח יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. לעיתים גסטרופרזיס גורמת לקשיים באיזון רמות הסוכר בדם. קושי באיזון יכול להיות הסימן הראשון להימצאות גסטרופרזיס.

ירידה בתפקוד המיני

השגת זקפה נורמלית מותנית בבריאות העצבים וזרימה טובה של דם, סוכרת עלולה לפגוע הן בעצבים והן בזרימת הדם.  רמות הסוכר הגבוהות בדם שמשפיעות על העצבים ועל כלי הדם בכל הגוף עלולות לגרום לסיבוכים בזרימת הדם ובעצבים של אבר המין. ככל שהגבר סובל מסוכרת זמן ממושך יותר, כן הוא נמצא בשכיחות גוברת לפתח ליקויים בתפקוד המיני. נוסף לכך, אם רמות הסוכר אינן מאוזנות כראוי במהלך השנים, הנזק לכלי הדם ולעצבים יהיה אף גדול יותר. סיבוכים נלווים של מחלת לב כמו יתר לחץ דם ורמות גבוהות של כולסטרול עלולים אף הם להאיץ תהליך של הפרעה בתפקוד המיני. גם לעישון השפעה שלילית על הסיכון לפתח ליקוי בזקפה.

בעיות בעור

כשליש מהסוכרתיים סובלים מבעיות עור שנגרמות בעקבות הסוכרת, בשלבים שונים לאורך חייהם. לעיתים, חלק מהבעיות והתופעות מהוות סימן מקדים להימצאות סוכרת או להתפתחות סיבוך של הסוכרת, ולכן מומלץ לשים לב לשינויים או פגמים בעור.

בין מחלות העור הנפוצות אצל סוכרתיים:

 • דרמופתיה סוכרתית (Diabetic dermopathy), הפוגעת בכ-30% מהחולים. אלו שינויים בכלי דם קטנים הגורמים לכתמי קשקשים בצבע חום בהיר, בדרך כלל בחלק הקדמי של הרגליים. הם אומנם אינם מכאיבים ואינם מגרדים, אך יש לטפל בהם.
 • שלפוחיות נוקשות בצבע ורוד עם מרכז חלבי שנוטות להופיע על כפות הידיים, הזרועות, הרגליים והישבן ועלולות לגרום לגרד, שלפוחיות הדומות לשלפוחיות הנגרמות מכוויה, שמופיעות ונעלמות מאליהן.
 • מחלה של רקמת החיבור בעור, הגורמת לכתמים גדולים יותר ונקראת NLD- Necrobiosis lipoidica diabeticorum – נגע בעור שנראה כמו צלקת מבריקה עם גבולות סגולים ומעורבות של כלי דם, והוא עלול לגרום לגרד, לכאב וגם להיסדק.

דלקות

סוכרת מסוג 2 גורמת להאטה ביכולת הגוף להתגבר על זיהומים. רמות גבוהות של סוכר בדם גורמות לנזקים ברקמות הגוף. כאשר זה קורה, חיידקים עלולים להתרבות ולגרום להתפתחות מצב של דלקת במהירות רבה. אתרים שנוטים להיפגע מדלקות הם: שלפוחית השתן, כליות, ווגינה (נרתיק), חניכיים, כפות רגליים, ועור.

בעיות בשניים ובחניכיים

לאנשים עם סוכרת נטייה גדולה יותר לחלות במחלת חניכיים ולאבד שיניים. למעשה, הקשר בין השניים כה הדוק עד כי מחלות חניכיים הוכרו כ"סיבוך של מחלת הסוכרת". אחת הסיבות המרכזיות לכך היא השפעתה של הסוכרת על הגוף, ובמיוחד על מנגנון אספקת הדם לחלל הפה. הסוכרת פוגעת בכלי הדם ובאספקת הדם לחניכיים, כתוצאה מכך נפגעים מנגנוני ההגנה והריפוי ובהמשך, היכולת להתמודד עם זיהומים.

רגל סוכרתית

רגל סוכרתית היא סיבוך שכיח אצל אנשים עם סוכרת. הבעיות בכף הרגל נובעות מליקויים במחזור הדם ובזרימת הדם לרגליים, ומפגיעה בעצבים.

חושבים שסיבוכים הם 'צרות של זקנים'?

מחקר קובע: צעירים עם סוכרת מסוג 2 נמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכי סוכרת מאשר אלה עם סוכרת מסוג 1.

במחקר, שמומן על ידי המכונים הלאומיים לבריאות (NIH) והמרכז לבקרת ולמניעת מחלות (CDC), והיה הגדול מסוגו בארה"ב, חוקרי ה-SEARCH  בדקו באיזו מהירות ותדירות צעירים מפתחים סימנים של סיבוכים בכליות, במערכת העצבים ובעיניים. הם גם מדדו מספר גורמי סיכון למחלת לב. משתתפי המחקר היו חולי סוכרת מסוג 2 ו-1 אשר משך הזמן הממוצע מאז האבחון שלהם עמד על קצת למטה משמונה שנים בסוף תקופת המחקר.

במחקר השתתפו 1,746 צעירים עם סוכרת מסוג 1 (בגיל ממוצע 18 שנים) ו-272 צעירים (ממוצע גיל 22 שנים) עם סוכרת מסוג 2 בין השנים 2002-2015. כל המשתתפים אובחנו לפני גיל 20. החוקרים בדקו גורמים כמו איזון רמות הסוכר, BMI , ולחץ דם, אולם אף גורם מאלה לא יכול היה להסביר מדוע צעירים עם סוכרת מסוג 2 פיתחו יותר סיבוכים מהצעירים עם סוכרת מסוג 1.

הממצאים העיקריים היו:

 • כמעט 20% מהצעירים עם סוכרת מסוג 2, הדגימו סימן למחלת כליות בסוף תקופת המחקר, בהשוואה לכ – 6% מבין הצעירים עם סוכרת מסוג 1.
 • כ-18% מהצעירים עם סוכרת מסוג 2 פתחו מחלה של המערכת העצבית, בהשוואה לכ-9% מהצעירים עם סוכרת מסוג 1.
 • כ-9% מהצעירים עם סוכרת מסוג 2 פתחו סיבוך בעיניים, בהשוואה לכ-6% מהצעירים עם סוכרת מסוג 1.
 • הימצאות גורמי סיכון למחלות לב (יתר לחץ דם וטרשת עורקים) הייתה גבוהה יותר אצל צעירים עם סוכרת מסוג 2 בהשוואה לצעירים עם סוכרת מסוג 1, אולם נוכחות גורם הסיכון השלישי – נוירופתיה – הייתה דומה בשתי הקבוצות.

"המחקר מדגיש את הצורך בניטור מוקדם להתפתחות סיבוכים אצל צעירים עם סוכרת. אם צעירים יוכלו לדחות את התפרצות סיבוכי הסוכרת הללו אפילו במספר שנים, הם יורידו מעצמם נטל כבד של התמודדות ויאריכו את תוחלת החיים שלהם, " סיכמו החוקרים.

JAMA, doi: 10.1001/jama.2017.0686, published 28 February 2017.

 

קישור למאמר באנגלית

קישור למאמר נוסף באנגלית

Call us!