לוקחים את הסוכרת שלך באופן אישי

  הרצל רוזנבלום 6, מתחם סי אנד סאן, ת"א

והרי התחזית: טמפרטורות גבוהות משפיעות על התפתחות סוכרת בהריון

מחקר מצא כי טמפרטורה גבוהה עלולה לגרום לעלייה משמעותית בהתפתחות סוכרת בהריון.

סוכרת הריון הוא סיבוך שמשפיע על מיליוני נשים בעולם. סוכרת הריון הוא מצב זמני של סוכרת אשר פוגע בחלק מהנשים בהריון. לנשים הרות אלה, לעיתים קרובות, אין שום היסטוריה של סוכרת עד להיריון, אולם רמות הסוכר בדמן עולות בערך במחצית זמן ההיריון.

סוכרת בהריון מתרחשת כאשר ההורמונים שבשליה גורמים לתנגודת לאינסולין, מה שגורם לעלייה ברמת הסוכר בדם. כבר ידוע שניתן לשפר את הרגישות לאינסולין באמצעות חשיפת הגוף לטמפרטורות נמוכות , והגוף אז מייצר יותר חום כדי לשמר טמפרטורת גוף רצויה. השאלה המתבקשת היא, האם ייתכן שלטמפרטורה בחוץ יש השפעה על הסיכון לפתח סוכרת בהריון?

בשנת 2014, המרכז לבקרה ומניעת מחלות (CDC) דיווח כי בארה"ב, 9.2% מהנשים ההרות עלולות לפתח סוכרת בהריון. בעולם כולו, כ-1 מ-7 נשים מפתחת סיבוך זה.

חוקרים מביה"ח סיינט מייקל, המכון להערכת מדעים, ביה"ח הר סיני, והאוניברסיטה של טורונטו, חברו יחד כדי לבדוק את הקשר שבין טמפרטורת החוץ והסיכון לפתח סוכרת בהריון. ממצאי המחקר פורסמו בעיתון המדעי CMAJ העיתון הקנדי של איגודי הרפואה.

מסקנתם המפתיעה הייתה: עלייה ב-10 מעלות מגדילה את הסיכון לפתח סוכרת בהריון ב-6%-9%

המחקר בדק 555,911 לידות של 396,828 נשים במשך תקופה של 12 שנים, משנת 2002 עד שנת 2014. הגיל הממוצע של הנשים שנבדקו עמד על 31 שנים. כמחצית מהן לא נולדו בקנדה, מה שאפשר שונות אתנית באוכלוסיית המחקר. טמפרטורה קרה קיצונית הוגדרה כטמפרטורה של 10 מעלות או פחות, וטמפרטורה גבוהה – 24 מעלות או יותר. הנשים נחשפו לטמפרטורות שונות אלה במשך 30 יום לפני הבדיקה לאבחון סוכרת בהריון.

סוכרת בהריון אובחנה אצל 4.6% מהנשים שנחשפו לטמפרטורה קרה קיצונית, אולם מספר זה קפץ ל-7.7% אצל הנשים שנחשפו לטמפרטורה חמה קיצונית. יתרה מכך, עלייה ב-10 מעלות התבטאה בגידול של פי 1.06 בסיכון לפתח סוכרת בהריון. מגמה דומה נמצאה כאשר הטמפרטורות גדלו בין שני הריונות אצל אותה אם. "כשהגבלנו את הבדיקות שלנו למספר הריונות אצל אותה אישה, התאפשר לנו לבטל פקטורים כמו מוצא אתני, רמת הכנסה, פעילות, והרגלי תזונה שמטבע הדברים הם שונים בין שתי נשים שונות", אמר ד"ר ג'ואל ריי (Joel Ray) ממחברי המחקר. ד"ר גיליאן בוט (Gillian Booth) הוסיף: "הבחנו בקשר ישיר בין הטמפרטורות בחוץ לבין הסיכון לפתח סוכרת בהריון בקרב כמעט 400,000 נשים שמתגוררות באזור עירוני אחד בקנדה. אחרי ביצוע התאמות לגורמי סיכון שעלולים להשפיע על התוצאות, הסתבר לנו שכל עלייה של 10 מעלות הייתה קשורה בעלייה יחסית של 6 עד 9 אחוזים בסיכון לסוכרת הריון."

חשיפה לקור יכולה לגרום לשיפור ברגישות לאינסולין

למרות שהמחקר היה תצפיתי, ד"ר בוט מציע הסבר אפשרי לתוצאות שנראות לא מציאותיות: "רבים יחשבו שבטמפרטורות חמות יותר, נשים ימצאו יותר בחוץ ותהיינה יותר פעילות, מה שיגרום לריסון בעלייה במשקל בהריון ויצמצם את ממדי הסוכרת בהריון. אולם למעשה, המציאות מתאימה לתבנית ששערנו על סמך מספר מחקרים חדשים שהראו שחשיפה לקור יכולה לשפר את הרגישות לאינסולין, באמצעות הפעלת השומן שנקרא שומן חום (רקמה זו מחממת את גופם של יונקים ובכל מגינה מפני היפותרמיה). למרות שבדקנו באזור גיאוגרפי אחד, הממצאים שלנו דומים למה שנמצא באזורים אחרים בצפון אמריקה ובעולם כולו."

החוקרים הזהירו, שאם הממצאים שלהם נכונים, זה יכול להתבטא בעלייה כלל עולמית של היארעות סוכרת בהריון אם מגמת ההתחממות תימשך. "למרות שהתחממות זו תביא לעלייה קטנה יחסית בסיכון לסוכרת הריון, המספר הכולל של נשים שיפגעו ממנה עלול להיות משמעותי."

למאמר המקורי באנגלית

Call us!