לוקחים את הסוכרת שלך באופן אישי

  הרצל רוזנבלום 6, מתחם סי אנד סאן, ת"א

סוכרת בתחפושת

בשל הכיסוי התקשורתי שמחלת הסוכרת זוכה לו בשנים האחרונות, רוב האנשים יודעים שסוכרת היא מחלה שכיחה מאד. קיימים מספר גורמים לסוכרת מסוג 2, בהם: היסטוריה משפחתית של סוכרת, גיל מבוגר, אורח חיים בלתי פעיל, השמנת יתר, ואצל נשים גם הימצאות שחלה פוליצסטית, וסוכרת בהריון. אולם, בחלק מהמקרים קיימות סיבות אחרות מאלה שהזכרנו שמשחקות תפקיד בהתפרצות הסוכרת, וכן קיימים סימפטומים שלא בהכרח משוייכים לסוכרת אולם עשויים להעיד על הימצאותה.

תרופות שגורמות להתפרצות סוכרת

תרופות מסוימות עשוית להעלות את רמות הסוכר בדם. התרופה הנפוצה ביותר בקבוצה זו היא סטרואידים, בהם משתמשים לעיתים להפחתת הדלקת במחלת ריאות ובמחלות ראומטיות כמו ארטריטיס, במשחות שנמרחות על העור לטיפול במצבי תחלואה של העור כמו אקזמה ופסוריאזיס. שימוש לטווח קצר בתרופות אלה בדרך כלל אינו גורם לבעיה כלשהי, אולם כאשר משתמשים בתרופות לעיתים קרובות ולטווח ארוך הן עלולות לגרום לתנגודת לאינסולין ואפילו להתפרצות סוכרת מסוג 2 של ממש.

קבוצה נוספת של תרופות הן תרופות פסיכיאטריות, במיוחד תרופות שמטפלות בפסיכוזות, מצב נפשי שמאופיין בניתוק מהמציאות. לעיתים יש צורך בתרופות אלה לטיפול בסימפטומים חמורים,  ואז מטפלים גם בסוכרת שנגרמת כתוצאה מהטיפול בתרופות, אם היא מתפרצת. למרות זאת, לעיתים ניתן למצוא חלופה לטיפול באופן שלא יגרום לסוכרת, או יחמיר סוכרת קיימת. תרופה אחרת, פחות נפוצה, שעלולה לגרום לסוכרת או להחמיר סוכרת קיימת היא תרופה שנועדה למנוע דחייה של אברים מושתלים כמו כליה, כבד או לב ותרופות בהן משתמשים לטיפול בכשל חיסוני נרכש (איידס).

בין המצבים הרפואיים הנדירים שעלולים לגרום לסוכרת ניתן לציין הפרעה הורמונלית שנקראת מחלת קושינג, שבה הגוף מפריש עודף בהורמון קורטיזון (הורמון סטרס) שגורם לעלייה ברמות הסוכר בדם, לשברים בעצמות וליתר לחץ דם. יכול להיות קושי באבחנת השוני שבין מחלת קושינג לבין השמנת יתר שכיחה. מחלת קושינג גורמת לעור להפוך לדק יותר ולרגיש יותר לפציעות ולחולשת שרירים. הטיפול במחלת קוניג יכול להיות ניתוחי או תרופתי. במהלך הטיפול במחלה עלולה להופיע סוכרת, ואז המצב מסתבך, ויש לקיים מעקב צמוד על הסוכרת.

הפרעה הורמונלית אחרת שגורמת לעלייה ברמת הסוכר בדם היא אקרומגליה. התקדמותה איטית והחולה, משפחתו ואפילו הרופא, עלולים שלא להבחין בשינויים ההדרגתיים עד מספר שנים לאחר שהמחלה מקננת בגוף. מחוץ לסוכרת, שהיא לעיתים התסמין הראשון שמזהים החולים, קיים סיכון למחלת לב, לדום נשימה בשינה, בעיות פוריות, גידולים במעיים הגסים ובעיות בבלוטת התריס. הטיפול בדרך כלל כולל ניתוח וטיפול תרופתי בסומטוסטטין, שעלול להחריף את מצב הסוכרת.

החמרה של דלקת כרונית של הלבלב עלולה לגרום לעלייה ברמות הסוכר בדם ולסוכרת. גם מחלה גנטית נדירה, המוכרומטוזיס, עלולה לגרום לסוכרת. המחלה גורמת לספיגת יתר של ברזל ששוקע באברים הפנימיים של הגוף.

10 סימנים שעלולים להיות סוכרת בתחפושת

 1. שינויים בראייה
  כאשר הראייה שלכם מידרדרת, כשאתם עוברים מראייה של אובייקט קרוב לאובייקט רחוק ואתם מאבדים מיקוד, זה יכול להיות סימן של רמות סוכר בלתי מבוקרות. אם עשיתם משקפיים לפני זמן קצר ואתם חשים שהן לא "מתאימות", שימו לב, זה עלול להיות סימפטום מבשר להימצאות סוכרת.
 2. עייפות
  אתם חשים לאות וחוסר חשק לעשות דבר. מחסור באנרגיה הוא סימפטום שכיח של סוכרת. הגוף מאבד אנרגיה כאשר הוא הופך סוכר לאנרגיה זמינה.
 3. שינויים בעור
  כאשר מופעים כתמים כמו "לכלוך" על עור הצוואר, או שיש  עיגולים שחורים מתחת לעיניים. יותר מדי סוכר במחזור הדם פוגע בכלי הדם הקטנים ויכול לגרום לתופעות כאלה בעור, כמו כן תחושת עקצוץ או הירדמות של הידיים והרגליים, וכן יובש בעור וגרד.
 4. צמא והשתנה מרובה
  כשאתם קמים בלילה להשתין וכאשר אתם מרגישים צמא שלא ניתן להרוותו, אלה סימפטומים קלאסיים של סוכרת. הגוף מנסה "לשטוף" את עודפי הסוכר אבל אינו מצליח. מעגל קסמים של צמא, שתייה מרובה, והשתנה, הוא מצב שמחייב בדיקה רפואית.
 5. רעב קיצוני
  תחושת רעב שלא עוזבת אותך, בנוסף לעייפות ורגזנות.
 6. זיהומים פטרייתים חוזרים
  סוכרת עלולה להגביר את הפגיעות לזיהומים שונים בגלל שפיטריות וחיידקים משגשגים בסביבה עם רמות סוכר גבוהות.
 7. החלמה איטית של פצעים
  כלי הדם נפגעים בנוכחות רמות גבוהות של סוכר במחזור הדם, כך שזיהומים, חתכים ופציעות אינם מגלידים במהירות הרגילה. זהו סימן מחשיד להימצאות סוכרת.
 8. כאבים ברגליים או תחושת הרדמות של הרגליים
  רמות גבוהות של סוכר בדם עלולים לגרום לנזק בקצות העצבים, בעיקר במרוחקים, ברגליים. כתוצאה מכך מופיעים כאבים ו/או תחושת הירדמות.
 9. אודם ונפיחות בחניכיים
  סוכרת גורמת לירידה בכושרו של הגוף להילחם בחיידקים, וכתוצאה מכך מוגבר הסיכון להתפתחות דלקת בחניכיים ובלסתות.

כשהסוכרת מתחפשת לעצמה

סוכרת נוגעת לסוגים שונים ורבים של הפרעות המובילות לעלייה חריגה ברמת הסוכר בדם. נהוג לחלק את חולי הסוכרת לסוג 1 ו-2, כאשר סוג 1 היא סוכרת "נעורים" (כפי שכונתה בעבר) וסוג 2 היא "מבוגרים". אולם, ישנם גם מצבי ביניים פחות מוכרים, בשפה לא רפואית נקראים סוכרת "סוג 1.5", ובשפה רפואית – LADA) Latent Autoimmune Diabetes of Adult). מדובר בסוג של סוכרת המתפתחת על רקע הפרעה ובלבול של מערכת החיסון, כפי שקורה בילדים (סוכרת מסוג 1) אך במבוגרים, בכל גיל, כולל קשישים.

לרוב, חולים אלו אינם מאובחנים כלוקים ב"לאדה" אלא, בשל היותם מבוגרים מאובחנים בטעות כלוקים בסוכרת מסוג 2. מעריכים שכ-30% מהלוקים כביכול בסוכרת מסוג 2, למעשה הם "לאדה" שלא אובחנו נכון. סוג נוסף של סוכרת פחות מוכר, המופיע בכ-1-2% מקרב חולי הסוכרת הוא M.O.D.Y. – Maturity Onset Diabetes of the Young. מדובר בסוכרת המופיעה אצל אנשים צעירים, אך בניגוד לסוג 1 הקלאסי, רבים מבני המשפחה לוקים גם הם בסוכרת בעלת מאפיינים דומים, ואין כאן צורך בטיפול באינסולין. בדרך כלל, מדובר באנשים לא שמנים ואפילו רזים. באמצעות בדיקת דם, ניתן לאתר את הפגם הגנטי המאפיין מחלה זו אולם לרוב אין בכך צורך.

לאחרונה זיהו מדענים סוג חדש של סוכרת, אותה מכנים סוכרת מסוג 3. מחקר שהתפרסם לאחרונה מגלה כי רוב המקרים של סוכרת מסוג 3 מאובחנים בטעות כסוכרת מסוג 2. רק 3% מהאנשים שנכללו במדגם של יותר מ-2 מיליון אובחנו בצורה נכונה כאנשים עם סוכרת מסוג 3.

סוכרת מסוג 3 נגרמת בשל נזק ללבלב עקב דלקת של הלבלב (פנקריאטיטיס), גידולים בלבלב, או ניתוח של הלבלב. סוג זה של נזק ללבלב לא רק פוגם ביכולתו של איבר זה לייצר אינסולין אלא נגרמת גם פגיעה ביכולתו של הלבלב לייצר חלבונים הדרושים לצורך עיכול המזון (אנזימי עיכול) והורמונים אחרים.

אבחון נכון של סוג הסוכרת חשוב לקבלת החלטה על הטיפול הנכון. חלק מהתרופות הניתנות לאנשים עם סוכרת מסוג 2, עלולות להיות לא אפקטיביות אצל חולים עם סוכרת מסוג 3. אבחנה שגויה עלולה לגרום לבזבוז זמן יקר בניסיון להשיג טיפול יעיל ולחשוף את החולה לסיכון שבאיזון לקוי של רמות הסוכר בדם.

קישורים למאמרים באנגלית:

מאמר 1

מאמר 2

מאמר 3

מאמר 4

Call us!