לוקחים את הסוכרת שלך באופן אישי

  הרצל רוזנבלום 6, מתחם סי אנד סאן, ת"א

רגע לפני התפרצות הסכר(/ת)

חלק ניכר מהאוכלוסייה הינו סוכרתי בפוטנציה ונמצא צעד אחד בלבד מירידה ניכרת בתפקוד הלבלב שתוביל במהירות למחלת הסוכרת. האם כולנו בדרך לשם? ומה אפשר לעשות כדי להימנע מכך?

מספר חולי הסוכרת נמצא בעליה מתמדת הן בארצות המפותחות והן בארצות המתפתחות. בשנת 2006 ארגון הבריאות העולמי הכריז על מחלת הסוכרת כמגיפה, הייתה זו הפעם הראשונה בה מחלה כרונית שאינה זיהומית (כמו שחפת או איידס) הוכרזה כמגפה עולמית.  מטופלים הנמצאים “במצב ביניים“, כלומר, רמות הגלוקוז שלהם בצום או רמות הגלוקוז לאחר העמסת סוכר  אינן עונות על ההגדרה של סוכרת אולם גם אינן תקינות – הוגדרו במצב של “טרום סוכרת“. החשיבות בהגדרה זו נובעת ישירות מהעובדה שמטופלים עם טרום סוכרת נמצאים בסיכון גבוה מאוד, עד 10% בשנה ועד כ-74% במהלך החיים לפתח סוכרת. סיכון זה גובר עוד יותר בהינתן גורמי סיכון נוספים כגון היסטוריה משפחתית, סוכרת בהריון, השמנה, תסמונת מטבולית ועוד. כמו כן, טרום סוכרת בפני עצמה מהווה גורם סיכון לסיבוכים קרדיווסקולרים (מחלות לב וכלי דם).

על פי ה-ADA) American Diabetes Association) טרום סוכרת מוגדר כאחד מהבאים:

  1. רמות גלוקוז בצום: 100-125 מ“ג/ד“ל.
  2. רמות גלוקוז שעתיים לאחר העמסת גלוקוז (75 מ“ג): 140-199 מ“ג/ד“ל
  3. רמת HbA1c (המוגלובין מסוכרר): 5.7-6.4%

ביכולתנו כרופאים המטפלים בסוכרת וטרום סוכרת לעכב ואף למנוע את התקדמות המחלה על ידי עידוד המטופל לשינוי אורח חיים והתאמת טיפול תרופתי.

כיום, האיגוד האמריקאי ADA ממליץ על שינוי באורח החיים אצל כל מטופל עם טרום סוכרת. השינוי כולל הפחתת משקל במטופלים שמנים (ירידה של 10%-5% לפחות במשקל), פעילות גופנית קבועה (30 דקות ליום, 150 דקות לשבוע) והפסקת עישון. כמו כן חשוב להעריך ולאזן גורמי סיכון נוספים כגון יתר לחץ דם ורמות שומנים גבוהים בדם. ניתן לשקול תוספת תרופתית במטפורמין במטופלים עם הסיכון הגבוה ביותר לפתח סוכרת, במיוחד מטופלים עם אפיונים מיוחדים – גיל פחות מ-60, BMI מעל 35, נשים שסבלו מסוכרת הריונית בעבר. 

אנשים במצב של טרום סוכרת אינם מודעים למצבם

רק אחד מתוך שמונה אנשים שנמצאים במצב של טרום סוכרת, שברוב המקרים הופכת להיות סוכרת של ממש, מודעים לכך שיש להם בעיה, כך עולה ממצאי מחקר שנערך בארה"ב.

ובישראל – 80% מהטרום סוכרתיים אינם מודעים כלל למצבם!

בגלל חוסר מודעות, אנשים עם רמות סוכר גבוהות מהנורמה לא מאמצים את השינוי המתבקש בסגנון החיים כמו עיסוק קבוע בפעילות גופנית והקפדה על תזונה נכונה ובריאה, מה שעשוי למנוע את התפתחות הסוכרת, או לפחות לדחותה.

אנשים במצב של טרום סוכרת שמפחיתים ממשקלם אפילו קילוגרמים בודדים ומגבירים את הפעילות הגופנית מקטינים את הסיכון להפוך את מצב הטרום סוכרת לסוכרת של ממש. המחקר  מוכיח כי אנשים במצב של טרום סוכרת שמודעים לאבחנה שלהם, נוטים יותר לקבל על עצמם את ההמלצות הפשוטות הללו שיכולות לחלץ אותם מסוכרת.

ניתן לקבוע את ממוצע רמות הסוכר בדם לאורך מספר חודשים שחלפו באמצעות השינויים במולקולות ההמוגלובין שבתאי הדם האדומים. בדיקת ההמוגלובין המסוכרר, HbA1c מודדת את אחוז ההמוגלובין – החלבון שבתאי הדם האדומים שמובילים חמצן – שמצופים בסוכר. ערך מעל 5.7% נחשב למצב טרום סוכרת. בדיקת HbA1c מהווה אינדיקציה חשובה גם למידת איזון המחלה, איזון שהינו קריטי למניעת סיבוכים עתידיים של המחלה, ביניהם קטיעות גפיים, פגיעה בראייה עד לעיוורון, פגיעה בכליות ועוד.

מהיום דרך נגישה ופשוטה לעקוב אחרי מצב הסוכר ולגלות טרום סוכרת:

החל מתחילת החודש, סופר-פארם מציעה לציבור בדיקת מדדי סוכר (HbA1c) בדקירה פשוטה באצבע שתבוצע על ידי רוקחים בפריסה ארצית של 60 סניפים.

הבדיקות נעשות בהתאם לנהלי משרד הבריאות, ובשיתוף האגודה לסוכרת נעורים (סוג 1) ו- DMC. השירות יינתן ללקוחות בעמדה ייעודית השומרת על פרטיותם, בעלות של 25 שקלים לציבור הרחב ו-18 שקלים בלבד לחברי האגודה לסוכרת נעורים ולמטופלי DMC. את תוצאות הבדיקה ניתן לקבל בתוך כ-10 דקות. התפיסה שלנו ב- DMC היא שגילוי מוקדם של סוכרת יכול למנוע סיבוכים עתידיים ולכן, סוכרתיים צריכים לקבל גישה נוחה ויעילה לטיפולים ולבדיקות, על מנת לאפשר להם לנהל את מצבם בצורה מיטבית. לאחר ביצוע הבדיקה, תוכלו לקבל  אצלנו במרכז DMC ייעוץ ותמיכה מקצועית על ידי צוות אינטגרטיבי של מומחים מהמובילים בישראל לטיפול בסוכרת.

Call us!