לוקחים את הסוכרת שלך באופן אישי

  הרצל רוזנבלום 6, מתחם סי אנד סאן, ת"א

שנה חדשה והחלטותיה – לרדת במשקל וגם לשמור עליו!

"ממחר דיאטה, ביום ראשון אני מתחיל/ה, אחרי החגים זה יקרה"- כל אלו הן אמרות שגורות על ידי רובנו, אבל אצל חלקנו ההחלטה לקחת את עצמנו בידיים ולעשות שינוי, אינה עניין "אופנתי" או חלק מצו חברתי אלא צורך בריאותי אקוטי של ממש. שנה חדשה היא הזדמנות אמיתית לעשות "חישוב מסלול מחדש", ולקבל החלטה  מושכלת מתוך הבנה שהבריאות שלנו מונחת על כף המאזניים. לרגל ראש השנה, אספנו את מומחי המרפאה לטיפול בהשמנה שלנו וקיבלנו מהם תובנות והמלצות, כל אחד בתחומו.

 

השמנה היא מחלה כרונית

ד"ר גניה אהרון חננאל

השמנה מוכרת כיום כמחלה כרונית על ידי אירגוני בריאות עולמיים וארגונים מקצועיים רבים נוספים. הגישה למחלת ההשמנה השתנתה לחלוטין בתקופה האחרונה. עד היום, התייחסנו להשמנה כגורם סיכון למחלות שונות כגון סוכרת, מחלות לב, יתר לחץ דם, סרטן ועוד מחלות רבות נוספות. היום מומחים רבים בעולם טוענים שמחלות אלה הם למעשה סיבוך של מחלת ההשמנה וזה שינוי תפיסה של ממש!

שינוי תפיסתי נוסף שחל בקרב הקהילה המקצועית היא ההכרה שמחלת ההשמנה אינה נובעת רק מחוסר כוח רצון או הזנחה של המטופל, אלא מושפעת מפקטורים רבים כגון גנטיקה, שינויים פיזיולוגיים, פסיכולוגיים וכמובן אורח חיים. מה זה אומר? אם הסיבה להשמנה היא גם ביולוגית, הרי שלא ניתן לשים את כל האחריות על המטופל. מכאן שהפתרון לירידה במשקל הוא מערכת תמיכה רחבה כאשר לרופא תפקיד מרכזי בה.

בישראל הנתונים לגבי מחלת ההשמנה מדאיגים מאוד. ההשמנה הינה מחלה שעולה עם הגיל ועל פי דוח מדדי איכות 2011-2013, בגילאים 55-74 מעל 30% מוגדרים עם השמנת יתר.

ההכרה בהשמנה כמחלה ולא רק כבעיה אסתטית מביאה את האחריות לטיפול ולניהול המטופל לפתחו של הרופא. לנו, הרופאים המטפלים יש אחריות להסביר למטופל את ההשלכות של המחלה, אופציות טיפוליות ומעקב רפואי. בדיוק כמו שאנו יודעים לעשות היטב עם מחלות אחרות כגון יתר לחץ דם, יתר שומנים בדם, אי ספיקת לב וכו'.

כיוון שברור היום שמדובר במחלה כרונית מורכבת, הגישה לטיפול בהשמנה גם כן שינתה את פניה. הניסיון הנצבר עד כה מראה שעל מנת להצליח בטיפול להורדת משקל וכן לשמר את המשקל דרושה עבודת צוות  אמתית. אנו קוראים לזה הגישה המולטידיסציפלינארית. כלומר, צוות רב מקצועי הכולל רופא, דיאטנית, פסיכולוג/קואצ'ר, מדריך כושר ומקצועות נוספים כגון רפואה הוליסטית. בנוסף, בישראל אושרו עד כה 4 תרופות שהוכחו כיעילות  לטיפול בהשמנת יתר. עם זאת, חשוב מאוד להדגיש שהתרופות יכולות לשמש כקביים, כלי עזר לטיפול בהשמנה אולם הן אינן לא גלולות קסם. בן אדם שיסמוך רק על טיפול תרופתי ללא שינוי אמיתי צפוי לכישלון.

 

החליטו שהשנה אתם פותחים דף חדש ביחסים עם האוכל

עינת מזור בקר, דיאטנית קלינית

אני מכירה את זה מהצד שלי כדיאטנית – בכל שנה, אחרי החגים, ישנה עלייה במספר המטופלים המגיעים אלי על מנת להתחיל דיאטה. ואני שואלת למה? למה להיכנס פעם נוספת לתהליך של ירידה במשקל ועלייה לאחר מכן? למה שוב להגיע לדיאטנית ולקוות שאולי הפעם "מוט הקסמים" שלה יעבוד והפעם באמת תצליחו לרדת במשקל ולשמור עליו?

כל המחקרים מוכיחים כי הרוב המוחלט של האנשים (מעל ל-80%) שעושים דיאטה מעלים בחזרה במשקלם ואף יותר מכך. הסיבה לכך היא פיזיולוגית- הגוף שלנו בנוי כך שיש שאיפה תמידית של מנגנוני הגוף להחזיר את המצב לנקודת ההתחלה. אנשים שיורדים במשקל חשים רעבים יותר כיוון שיש להם ירידה בהורמוני השובע ועלייה בהורמוני הרעב.

צריך להבין שכל ניסיון כזה של ירידה במשקל רק פוגע בקצב חילוף החומרים הבסיסי של הגוף (קצב שריפת הקלוריות) כך שהגוף מתייעל ולאורך זמן קל יותר לעלות במשקל וקשה יותר להוריד במשקל.

בנושא הירידה במשקל אין פתרונות מהירים  ואין ניסים והגיע הזמן להפנים זאת. יש עבודת עומק עצמית על מנת להבין מהם שלל הגורמים הגופניים והסביבתיים המפריעים לירידה במשקל. במשקלים מסוימים, ובהמלצת רופא בלבד ניתן בהחלט להיעזר בקביים בדמות אחת התרופות לירידה במשקל, אך גם אז, ללא הבנה וניתוח של הרגלי האכילה שלי – מתי אני אוכל,  מה אני אוכל ומאילו סיבות אני אוכל, הירידה במשקל לא תהיה עקבית ולא לאורך זמן.

בשונה מן העבר, כיום ידוע כי לכל אחד מתאימים דפוסי אכילה שונים, אם מבחינת מספר הארוחות ביום ובאם מבחינת הרכבן וסוגי המאכלים השונים. ירידה במשקל ושמירה עליו לאחר מכן הם חלק מבריאותכם הכללית ממש כפי שאתם דואגים לאזן את לחץ הדם שלכם או את רמות הסוכר. החליטו שהשנה אתם פותחים דף חדש ביחסים עם האוכל. לא עוד דיאטות קיצון, אלא הקשבה לגוף, התאמה אישית של התזונה אליכם ובמסגרת תהליך עקבי ומקיף עם מטפלים שיכולים באמת לסייע לכם בכל הרבדים הקשורים למשקל.

 

שנה חדשה היא סיבה טובה להתחיל במחויבות לעצמנו

טל שקד, מאמנת אישית לאורח חיים בריא

כולנו מכירים טוב את עצמם, אבל לעתים זקוקים למראה חיצונית שתשקף להם מה מצבם כרגע, כמו תוצאות בדיקות, ואבחון. אנחנו מאמינים שאנשים יודעים בדיוק מה נדרש מהם על מנת לעשות שינוי באורח חייהם, ולשפר את בריאותם, וזקוקים לתמיכה וליווי על מנת להגשים זאת.

כל יום אפשר להתחיל מחדש לחזק את מה שעובד עבורנו טוב ולהרחיק את מה שלא מתאים. שנה חדשה היא סיבה טובה להתחיל במחויבות לעצמנו. רוב האנשים שוכחים למקם את עצמם בסדר עדיפות בחיים, וכתוצאה מתפזרים לכל מיני צרכים ודרישות של אחרים. המיקוד בעצמי דורש השקעת אנרגיה, זמן, מחשבה ותכנון: מי אני, מה אני רוצה, מה אני צריך?

רוב האנשים המגיעים אלינו רוצים להוריד במשקל, עייפים מהתנסויות בדיאטות שונות, ומעליות וירידות כתוצאה מתקופות של "אקורדיון". המשאלה הכי גדולה היא להצליח לשמור על משקל מאוזן לאורך זמן, עם דגש על עקביות במתינות.

ככל שההצהרה על נכונות להיכנס למסגרת שמחייבת שינוי גוברת כך מתחזק גם הפחד הגדול מפני אובדן כוח הרצון לאורך זמן. זו תופעה מוכרת של מלכודת כוח הרצון. אנחנו מאמינים יותר מידי לתפקיד של כוח הרצון, נשענים רק עליו, ומצפים שהוא יוביל אותנו לשינוי הנכסף.

החדשות הרעות הן שהסתמכות על כוח הרצון מכשילה אותנו. גורמת לנו לתחושות אשמה, מחשבות על חוסר מסוגלות, "עוד הוכחה שאני חלש". החדשות הטובות הן שכוח הרצון הוא נקודת המוצא אבל יש לנו אפשרויות ומקורות השפעה נוספים לחזק אותו ולמצוא טקטיקות פשוטות ויומיומיות, שיעזרו לנו לשמור על מומנט השינוי לאורך זמן. אנחנו מבררים ומגלים יחד, באווירה של תמיכה ובסקרנות גדולה אילו טקטיקות שוות ניסוי חדש בחיינו.

ההחלטה הראשונה הנדרשת היא: כמה אני מחויב לעצמי? אם כן, אז הכרחי לגייס הכי הרבה מקורות תמיכה מהסביבה ואנשי מקצוע, כדי להבנות מחדש את מסע השינוי להצלחה.

 

הכי חשוב זה להזיז את הגוף

שחר חייט, מאמן כושר

משקל הגוף מושפע מהאיזון בין האנרגיה הנצרכת לזו המשתחררת מהגוף.
אנשים אשר סובלים מעודף משקל לרוב מתקשים לרדת במשקל ולשמור עליו לאורך זמן באמצעות שינוי תזונתי בלבד, ועל כן תמיד מומלץ לשלב שינויים נוספים באורח החיים, וביניהם פעילות גופנית.

הבעיה היא שאנשים הסובלים מעודף משקל לרוב מתקשים לבצע פעילות גופנית עקב ההגבלה ביכולת התנועה, הקושי בנשימה במאמצים קלים ולעתים אף מגבלות רפואיות המופיעות בעקבות המשקל. לכן, יש צורך להתאים לכל אחד את הפעילות הגופנית המתאימה לו והכי חשוב להתחיל בהדרגה.

פעילות גופנית כאורח חיים מונעת במידה רבה את העלייה בהצטברות השומן ואת הירידה במסת השריר, ובכך תורמת לעלייה בחילוף החומרים הבסיסי, ומעודדת שריפת שומנים כמקור עיקרי לאנרגיה. ככל שאדם פעיל יותר, כך ירגיל את גופו לשימוש במסת השומן בעת פעילות אירובית.

המפתח בכל הקשור לפעילות גופנית הוא התחייבות- קחו לכם השנה התחייבות לפעילות קבועה של מספר פעמים בשבוע. סוג הפעילות פחות חשוב, בעיקר בהתחלה. זו יכולה להיות גם הליכה קצרה. אנשים בעלי עודף משקל לעיתים קרובות לא עסקו בספורט זמן רב, ולכן החשיבות העליונה מעבר לירידה במשקל היא עצם הזזת הגוף ושחרור מכבדות. כמובן שיש לכך ערך רפואי רב גם בהורדת כולסטרול, לחץ הדם ומדדים גופניים נוספים.

 

דיכוי התאווה למתוק ופחמימות

נדב סגמן, מומחה ברפואה הסינית

גופנו זקוק למזון כדי להפיק ממנו אנרגיה, כך שטבעי שנחוש רעב אם איננו אוכלים מספר שעות. אבל אם הקיבה שלך תמיד דורשת אוכל, אפילו לאחר ארוחה, ייתכן שיש לך בעיה הדורשת התערבות רפואית.
הטיפול בהשמנה לפי הרפואה הסינית משתלב בצורה מצוינת בטיפולים תרופתיים ותזונתיים. טיפול זה כולל דיקור סיני וצמחי מרפא, אשר הוכחו מחקרית להורדת משקל בשילוב תרופתי. הטיפול מאזן את מערכת העיכול על ידי שיפור הפלורה הטבעית של המעיים, שיפור המטבוליזם ושיפור תפקוד האברים הקשורים לעיכול. כל אלו מסייעים לירידה בחשק למתוק ולפחמימות, איזון הרגשת הרעב ותסמינים נוספים כגון שיפור בעייפות ולאות, כאבים אורתופדיים ועוד.

 

המרפאה לטיפול בהשמנה ב-DMC

המרפאה לטיפול בהשמנה הינה חלק ממרכז רפואי לטיפול בסוכרת בעל ניסיון רב בטיפול בחולים סוכרתיים שחלקם גם סובלים מעודף משקל.

השמנה, ממש כמו סוכרת, מושפעת מגורמים תורשתיים וגם סביבתיים. לכן, הטיפול בהשמנה דורש בדרך כלל שינוי באורח החיים, בתזונה, בפעילות הגופנית וגם התערבות רפואית בעזרת תרופות ומעקב.

אנו מתייחסים למחלת ההשמנה בתפיסה של 360 סביב המטופל, ומתוך הבנה כי הצלחת הטיפול בהשמנה אינה תלויה רק בכוח הרצון של המטופל. אצלנו תפגשו צוות רב מקצועי של מומחים על כל האספקטים של ההשמנה: רופא, דיאטנית, קואצ'רית, מאמן כושר, מטפל ברפואה משלימה. כולנו נעבוד יחד איתכם כצוות להשגת המטרה.

 

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ חייגו עכשיו: 03-6900333

 

צוות המרפאה לטיפול בהשמנה מאחל לכם שנה טובה, מאוזנת ובריאה!

Call us!