Excellence in diabetes

  6 Herzl Rosenblum, Sea & Sun, Tel-Aviv

(עברית) חיסוני קורונה לסוכרתיים

Sorry, this entry is only available in Hebrew. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

ישראל כיום מובילה את מבצע החיסונים המהיר בעולם, במטרה לצמצם את היקפי התחלואה ולמגר את מגפת הקורונה עד כמה שניתן. בעבור הסוכרתיים מדובר בבשורה גדולה, שכן הם נמנים בקבוצת הסיכון העיקרית לסיבוכים בשל הקורונה, כשאחוז החולים הקשים והתמותה כתוצאה מהנגיף בקרב אוכלוסייה זו – גבוהים ביותר ביחס לשאר האוכלוסייה. עם זאת, ישנם כאלו בעלי תהיות וספקות באשר לאמינות החיסון ומבססים טיעונים אלו על תופעות לוואי העלולות להיגרם ממנו ועל מהירות הפצתו. לכן, הכנו עבורכם כתבה שתציג לכם את כל העובדות והנתונים החשובים על החיסון וגם תמנה עבורכם מספר סיבות טובות למה מומלץ לכם להתחסן בהקדם, במידה ואתם סוכרתיים:

נתחיל מההתחלה – איך יצרו את החיסון?

חיסוני הקורונה המובילים כיום הם חיסונים המבוססים על mRNA (RNA שליח), כלומר על מקטע של חומר גנטי שמתחבר ל-DNA ומדמה עבור הגוף תרחיש שהוא נדבק בנגיף הקורונה, אך מבלי שיהיה מדובר בנגיף האמיתי. החיסונים מיוצרים במעבדה באופן מלאכותי ומקודדים כך שיכילו את הרצף הגנטי של הנגיף. כשהחיסון מוזרק לגוף, אותו רצף גנטי נותן לגוף הוראה לייצר חלבונים המכילים נוגדים כנגד הנגיף, מבלי שהוא באמת נמצא בגוף. כך, כשאותו אדם יפגוש בעתיד את נגיף הקורונה – הנוגדנים שנוצרו בגופו ידעו להתמודד עם הנגיף ולהסיר את האיום, כך שלא ישפיע עליו.

עד היום, כל החיסונים שהכרנו לא התבססו על שיטה זו, אלא הצריכו עבודת פיתוח על וירוס אמיתי ושימורו בתנאים שונים על מנת להחליש אותו בצורה משמעותית, כך שלא ייפגע בגוף, אך עדיין המערכות שלנו יוכלו לייצר עבורו נוגדנים. תהליך זה הצריך זמן רב עבור פיתוח החיסון וכמובן הקשה על ייצורו בזמן קצר ובכמויות גדולות.

האם חיסוני הקורונה בישראל עברו תהליך בדיקה מספק?

בישראל משתמשים היום בחיסונים של שתי חברות עיקריות: פייזר ומודרנה. שתיהן עברו את כל שלושת השלבים הנדרשים בעבור ניסויים קליניים. תחילה נוסו על מספר מצומצם של אנשים על מנת להראות בטיחות ראשונית. בגלל הדחיפות בייצור החיסונים והרצון לעצור את המגיפה מהר ככל שניתן, ניסויים אלו נוסו גם על בעלי חיים במקביל לניסויים הקליניים בבני אדם, בשונה מחיסונים אחרים שבהם מנסים קודם על בעלי חיים. לאחר שעברו את השלב הראשון, עוברים לשלב השני בו משתתפים מאות אנשים שמחולקים למספר קבוצות לפי נתוני רקע שונים כמו גיל והיסטוריה רפואית, על מנת להראות כיצד קבוצות שונות של אנשים מגיבות לחיסון. רק לאחר שעוברים את השלב הזה עוברים לשלב הסופי בו החיסון מנוסה על קבוצות של עשרות אלפי אנשים ונבדק מול קבוצת פלצבו (חיסון דמה).

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) הינו הגוף המחמיר ביותר שמהווה סמכות עליונה לאישור חיסונים אלו. בכדי לאשר אותם, היה עליו לקבל הוכחה שהחיסון יעיל עבור יותר מ-50% מהנסיינים. לאחר שפייזר ומודרנה סיימו את מחקריהם, הם מצאו כי החיסונים הגיעו לאחוזי הצלחה של 94%-95% יעילות, כלומר אלו האחוזים המתארים את המספר היחסי של הנסיינים שבגופם נוצרו נוגדים לנגיף הקורונה. לקבלת האישור הסופי לחיסונים, הנתונים אף נבדקו ואושרו ע”י המועצה האמריקאית לבדיקת נתונים שמהווה גוף נפרד בלתי תלוי וע”י הוועדה המייעצת לחיסונים ולמוצרים ביולוגיים נלווים, שבה נמנים מדענים וחוקרים שאין להם אף קשר לחברות החיסונים.

כדאי להתחסן במידה ואני סוכרתי?

בהסתמך על ממצאיהם של מחקרים רבים, ניתן להגיד שסוכרתיים נמצאים בסיכון גבוה פי שלושה לחלות באופן קשה כתוצאה מהידבקות בקורונה או להזדקק לאשפוז בהשוואה לאנשים ללא סוכרת, בייחוד כשמדובר בסוכרת שאינה מאוזנת. גם נתוני התמותה מקורונה בקרב הסוכרתיים, המתבססים על מרכזים רפואיים שונים ברחבי העולם, נמצאו גבוהים בהתאם ביחס לשאר האוכלוסייה. לכן, קיימת חשיבות עליונה להתחסן במידה ואתם סוכרתיים, במטרה למזער משמעותית את הסיכון להידבק בקורונה ובכך למנוע תחלואה קשה, כמו מחלת לב או ריאות ולצמצם את אחוזי התמותה.

מה בנוגע לתופעות הלוואי לחיסון?

חלק קטן מאוד ממשתתפי הניסויים הקליניים דיווחו על תופעות לוואי קלות, לעומת רובם המוחלט שלא חווה תופעות לוואי כלל. התופעות שנרשמו היו בעיקר כאב במקום ההזרקה, עייפות קלה וחום נמוך – שחלפו במהרה ואופייניים לכל חיסון שהוא. כך שאין מה לחשוש, גם אם תיתקלו בתופעות אלה – תדעו שהם מעידים על כך שהמערכת החיסונית נכנסה לפעולה ומייצרת יכולת להילחם נגד הנגיף האמיתי.

נכון לסוף חודש ינואר 2021, חוסנו בישראל כ-3 מיליון אנשים, כשמיליון מהם כבר קיבלו את מנת החיסון השנייה. מנתונים עולה, כי רק אצל 0.1% מהמתחסנים דווח על תופעות לוואי כמו כאבי שרירים, אלרגיות או נפיחות קלה, בעוד שתופעות לוואי קלות יותר כמו חום, סחרחורת ועייפות – נצפו אצל 0.05% מהם, ולרוב חלפו תוך מספר שעות או יממה.

בכל הקשור לסוכרתיים – הסימפטומים אצלם דומים לשאר האוכלוסייה ואין בהם תופעות חמורות. עם זאת, חשוב להישאר ערניים לגבי רמות הסוכר בדם ביומיים הראשונים לאחר קבלת החיסון, שכן הסימפטומים עשויים להשפיע על רמות הסוכר בדם. לכן חשוב לבדוק את רמות הסוכר באופן רציף ולהמשיך בשגרת הטיפול בסוכרת.

לסיכום – אם אתם סוכרתיים, מהרו להתחסן!

החיסון נועד למנוע מכם להידבק בקורונה, ובכך להציל אתכם מסיבוכי הנגיף השונים ואף למזער את אחוזי התמותה. ואם תופעות הלוואי הם אלו שמונעים מכם להתחסן – הרי שיותר מ-99.9% מהמתחסנים לא חוו תופעות לוואי כלל ולכן מדובר בחשש מינורי, שכן גם כאשר יש סימפטומים – הם קלים באופן משמעותי וניתנים לטיפול מאשר חשיפה לנגיף והידבקות במחלה עצמה, אשר הינה קטלנית, במיוחד עבור סוכרתיים.

 

מאת: פרופ’ חוליו ויינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת בבית החולים וולפסון ורופא בכיר במרכז DMC לסוכרת.

 

הצהרת בריאות

מאמר זה מספק מידע כללי ודיונים על בריאות ונושאים קשורים. המידע והתכנים האחרים המסופקים במאמר זה, או בחומרים מקושרים כלשהם, אינם מיועדים ואין לפרשם כייעוץ רפואי, ואינם מהווים תחליף להתייעצות או טיפול רפואי מקצועי. הדעות וההשקפות המובעות במאמר ובאתר זה אינן קשורות לדעות של אף גורם אקדמי, בית חולים, פרקטיקה רפואית או מוסד אחר.

Call us!