לוקחים את הסוכרת שלך באופן אישי

  הרצל רוזנבלום 6, מתחם סי אנד סאן, ת"א

ראיון עם מרים שפיגלמן – מאמנת אישית לסוכרת

ספרי קצת על עצמך, שנכיר אותך:

אני מרים שפיגלמן, אחות מומחית קלינית בסוכרת, מאמנת לבריאות. אני אמא לבת ול-2 בנים מקסימים, מנהלת את תחום הסוכרת במחוז מרכז של קופ"ח לאומית שירותי בריאות. בנוסף, אני גם מרצה, משתתפת בכנסים ושותפה לפרויקטים רבים הקשורים לסוכרת בארץ ובעולם.

כמה שנים את עוסקת בתחום הסוכרת והקואוצ'ינג ואיך הגעת לתחום?

אני עוסקת בתחום הסוכרת כ-20 שנה; התחלתי כאחות במרפאה קהילתית, התאהבתי בתחום, המשכתי ללמוד, לצמוח ולהוביל תהליכים טיפוליים וארגוניים. בשלב מסוים הבנתי שהצלחה של איזון הסוכרת תלויה רבות בתקשורת בין-אישית עם המטופל וביכולת של המטפלים לגרום לו לראות בסוכרת הזדמנות לצמיחה ולאתגר. למדתי באופן ייעודי את עולם הקואוצ'ינג וכבר כ-4 שנים אני מלווה מטופלים בקליניקה, משלבת בטיפולים שלי ידע רפואי כאחות וידע בתקשורת בין-אישית ופסיכולוגיה של בריאות וחולי כמאמנת לבריאות.

למה דווקא סוכרת?

סוכרת זה עולם ומלואו. זהו תחום מאוד מעניין שכולל מעורבות קצרת טווח וארוכת טווח ועוסק בליווי אישי של מטופלים ובתקשורת איתם ועם בני משפחותיהם. בתחום זה אנחנו בעצם מטפלים לא רק בסוכרת, אלא גם בהרגלים של אדם, בהתנהגויות שלו ובמחלות נוספות, ובעצם אנחנו יכולים להשפיע רבות על החינוך ועל ההתנהלות הבריאותית שלו. בעיניי, אם החדרתי למישהו מסוים מוטיבציה לפעילות גופנית, הוא בתורו יחדיר זאת למשפחתו. בסוכרת יש המון קידום בריאות ומניעת החולי – וזאת ממש שליחות.

איך את רואה את התפקיד שלך?

כמאמנת לבריאות אני יוצרת סביבה שמאפשרת פתיחות, ביטחון, יוזמה ומציאת פתרונות יצירתיים לאיזון המחלה מתוך מגוון פתרונות שהמטופל בעצמו יציע.

אני זאת שתעזור להעלות את רמת המוטיבציה, זאת שתעודד ותעלה את תחושת (תחושת)המסוגלות, זאת שביחד עם הלקוח תביא תכנית ייחודית לו ותלווה עד לנקודת ניצחון.

אני מייצרת סביבה תומכת ומקדמת שינוי בריאותי, מעלה מודעות ועוזרת להוביל לחיים בריאים יותר.

ספרי לנו איך עובד כל תהליך הליווי האישי ומה הוא כולל

תהליך הליווי תמיד מותאם אישית. ראשית מדובר בתהליך מתמשך, מאחר ששינוי לא מתבצע ברגע אחד.

תחילה, אני נפגשת עם המטופל לפגישת היכרות – בפגישה הזאת אני מסבירה את התפקידים של כל אחד מאיתנו (מאמנת ומתאמן), עושים חוזה טיפולי, מבררים מהם הצרכים והרצונות, מהי נקודת הזינוק ואיך המטופל רואה את נקודת סיום של התהליך.

במפגש השני (שיכול להיות אונליין או פרונטלי) מבררים ערכים בריאותיים, משאבים שעומדים לרשות הלקוח, מהו החזון הבריאותי שלו ומהם אבני הדרך לשם.

החל ממפגש השלישי אנחנו קובעים סדרה של מפגשי רפואה מרחוק (של 30 דקות לפי הצורך). בין המפגשים ניתן להתייעץ, לשוחח ולשנות תכנית.

לבסוף – מסיימים במפגש או שניים של סיום התהליך, רפלקציה, למידה מהדרך ויוצאים לדרך עצמאית, בריאה ומאוזנת. כמובן שהתהליך עצמו כולל שימוש בטכנולוגיות שונות לניטור רמות הסוכר ומעקב אחריהם, והכל בשיתוף פעולה עם הצוות המטפל.

מה האתגרים בתחום הטיפול בסוכרתיים?

סוכרת היא מחלה כרונית על ציר הזמן של החיים ומאופיינת בשונות גבוהה בערכי רמות הסוכר. יש המון משתנים חיצוניים שמשפיעים על איזון הסוכר, והתפקיד שלי כאן בתור מאמנת לבריאות זה לחזק מטופל ולא לתת לו ליפול. ובמקרים של מעידות – אני שם בשבילו שיתאושש מהמעידה וימשיך הלאה בדרך שתעשה אותו גאה, בריא ומאושר.

תני דוגמה למקרה בו התמודדת עם מצב מורכב במהלך טיפול

יש הרבה מקרים כאלה של מטופלים חדשים שלא מוכנים לטפל בעצמם כדוגמת סוכרתיים מסוג 1 – בד"כ צעירים שרוצים לחיות חיים נורמליים וצריכים להתמודד עם המחלה או מקרים של חולי סוכרת שבמשך שנים רבות היו לא מאוזנים.

לאחרונה התמודדתי עם מטופל שהרבה שנים סובל מסוכרת לא מאוזנת, לא מאמין לאף אחד, מסרב לבצע פעילות גופנית ולא שומר על תזונה נכונה. לקח לי זמן מה לדבר איתו, לראות מה האתגרים, ונכון לעכשיו הוא שומר על תזונה דלת פחמימות, נרשם לבריכה והסוכרת שלו מאוזנת הרבה יותר מאז.

שתפי אותנו בסיפור הצלחה שהיה לך עם מטופל לאחרונה

מטופל בן 50 עם סוכרת מסוג 1 שהגיע למרכז לליווי של אימון עם רמת המוגלובין מסוכרר של כ-11%. יחד בנינו אסטרטגיה טיפולית, הוא קיבל מסגרת, תמיכה ועין טובה. בנוסף, שינינו מעט את האינסולין הבזאלי שהוא נוטל ולאחר 3 חודשים הוא סיים את התכנית עם המוגלובין מסוכרר ברמה תקינה של 7.4%.

מה השתנה בשנים האחרונות בטיפול בסוכרתיים?

ישנם המון שינויים, תרופות חדשות, גישות חדשות, תרופות שיודעות לגרום להרזיה, מגנים על הכליות ועל כלי דם ובעיקר לא גורמים להיפוגליקמיות.

אבל השינוי המשמעותי ביותר בעשור האחרון קשור למעקב רציף אחר מדדי רמות הסוכר המסתמך על אמצעים טכנולוגיים כגון הפריסטייל ליברה שהיא מערכת המאפשרת למדוד בדיוק רב את רמות הסוכר באמצעות סריקת חיישן וללא דקירות. אלו עוזרים למטופלים לראות אל מול עיניהם את השינויים היומיומיים המושפעים מכל פעילות שהם עושים (כדוגמת ספורט, אכילה ועוד) ובכך להתאים את שגרת חייהם לפי תוצאות אלו. כאן אני נכנסת לתמונה ומסוגלת באמצעות חיבור מרחוק לראות את הנתונים ולהבין חוזקות וחולשות ואף לדייק את המטרות והמשאבים, אפילו דרך שיחת טלפון או שיחת וידאו פשוטה. כך ניתן לייעל את התהליך ואף להיות במעקב הרמטי אחר המטופל גם מבלי להיפגש.

טיפ אחד להצלחה שהכי חשוב לסוכרתיים מבחינתך?

לקום אם נופלים! להבין שאורח חיים בריא זה מתנה לכם, לגוף, לנפש ולמשפחה.

 

לתיאום פגישת היכרות חייגו ל-03-6900333 – מרכז DMC .

תהליך של אימון בריאות אישי יאפשר לך לשים במרכז ולדאוג לאדם החשוב ביותר – את/ה עצמך! אנו מציעים לכם לקבל ליווי אישי, שמטרתו להפוך את התיאוריה למעשה.

Call us!