לוקחים את הסוכרת שלך באופן אישי

  הרצל רוזנבלום 6, מתחם סי אנד סאן, ת"א

כך מאזנים היום את הסוכרת

כחצי מיליון סוכרתיים מאובחנים כיום בישראל. ההתמודדות עם נגיף הקורונה מציבה בפניהם אתגר נוסף להתמודדות היום יומית עם מחלה כרונית. סוכרת כמחלת רקע מהווה סיכון לסיבוכי הקורונה אם אינה מאוזנת. מטופלים מאוזנים לעומת זאת נהנים מסיכויי החלמה דומים לאלו של אנשים בריאים.

יוסי בכר, בן 70,סוכרתי מזה 15 שנים, סבל מרמות סוכר גבוהות ולא הצליח להתאזן בשנים האחרונות. הוא החליט לקחת את עצמו בידיים וניצל את תקופת הקורונה כדי לעשות שינוי חיובי.

"בעיצומו של קיץ 2020, רמת ה-A1c בדמי הייתה כ-9.3% (מדד המצביע על רמות סוכר ממוצעות בדם במשך שלושת החודשים האחרונים) ועם רמות סוכר מעל ה-200  מ"ג/ד"ל. לשם השוואה, סוכרת מאוזנת מוגדרת כשערך ה-A1c נמוך מ-7% וכשרמות הסוכר בדם הן עד 120 יחידות מ"ג/ד"ל בצום, ועד 180-160 מ"ג שעתיים לאחר האוכל. בנוסף, סבלתי מנפרופתיה (פגיעה כלייתית עקב הסוכרת), עודף משקל, יתר לחץ דם ורמות גבוהות של טריגליצרידים בדם (שומני הדם). בשל בעיות אלו, טופלתי במספר תרופות לאיזון הסוכרת, אך לא הצלחתי להגיע לאיזון המיוחל. מתוך מטרה להתאזן ולמנוע סיבוכים עתידיים ובהמלצת הצוות הרפואי החלטתי להתחבר ל"הולטר סוכר", מספר בכר.

"הטיפול בסוכרת חשוב במיוחד בעת הנוכחית, שאנו לא יוצאים מהבית, ממעטים בפעילות גופנית והמזון זמין עוד יותר מבעבר". מרחיב פרופ' איתמר רז, מנהל הרפואי של מרכז DMC לטיפול בסוכרת. לאור הנתונים המדאיגים על תמותה של סוכרתיים כתוצאה מנגיף הקורונה והשילוב של החורף, שמירה על איזון רמות הסוכר הינה קריטית. כיום, ישנם אמצעים שונים המקלים על הטיפול ומאפשרים למטופל לשמור על קשר עם הרופא ללא כל צורך בהגעה למרפאה. המלצתי ליוסי לתאם פגישה עם הדיאטנית על מנת לעשות שינוי באורח החיים".

עדינה בכר, דיאטנית קלינית במרכז DMC מספרת כי "במקרה של יוסי, הבנתי כי עליי למצוא את הפתרונות הנוחים שיקלו עליו ולכן, הצעתי לו להתחבר להולטר הסוכר. מלבד זאת, קבענו פגישות תזונה בהן התאמתי לו דיאטה דלת פחמימות (קטוגנית) . בתחילת התהליך יוסי התקשה בהליכות עקב כאבי רגליים מהם סבל ומסתבר שגם כתוצאה מחשש מנפילות סוכר (היפוגליקמיות) כיוון שטופל באינסולין.

 

"הולטר סוכר היא מערכת לניטור סוכר, אשר אפשרה לי למדוד את רמות הסוכר. המערכת מקושרת לתוכנת ענן לניהול נתוני הסוכרת, המערכת אפשרה לשתף את המידע עם הצוות המטפל מבלי להגיע לביקור במרפאה. אפשרות זו סייעה לי רבות ואף חסכה זמן היות שאני בקבוצת סיכון וגם גר רחוק מהמרפאה", מסביר יוסי.

כשבועיים לאחר תחילת הטיפול, מצבו החל להתאזן בהדרגה. הוא החל לבצע הליכות ושמר על התזונה, תוך כדי שהוא מרבה בקריאת חומרים ולמידת נושא התזונה הקטוגנית. הוא נוהג להכין מתכונים שמסייעים לו להנות כל הדרך אל המטרה. בסוף דצמבר הפסיק יוסי לחלוטין את הטיפול באינסולין! בבדיקות הדם חל שיפור ניכר הן באיזון הסוכרת שלו (A1C 6.4, רמות סוכר סביב 110-130) והן בתפקודי הכליה שלו שיציבים ואף במגמת שיפור. יוסי מבצע הליכות יומיות ומרגיש מצוין. הוא ממשיך לעשות שימוש במד הסוכר הרציף ונמצא בקשר כמעט יום יומי עם הצוות המטפל. הוא שומר על הדיאטה ומדי פעם מקבל תגובות עם הצעות לשיפור הגרף המצוין שלו, באם חלה עליה קלה בערכי הסוכר. הדיאטנית מתייעצת לפרקים עם הרופא המטפל שמפקח על כל התהליך ומאפשר לנו את השינויים הנדרשים בטיפול התרופתי.

 

 

Call us!